Sohar, rodisko Sindibáda

Dhow Sohar v Muscate

Sohar je mestom veľkého historického, mytologického a náboženského významu nielen pre Ománčanov. Kedysi bol centrom obchodu sultanátu so vzdialenou Čínou a tvrdí sa dokonca, že je skutočným rodiskom legendárneho námorníka Sindibáda. To síce nie je tak ľahké dokázať, isté ale je, že si Sohar zaslúži vašu pozornosť ako pôsobivé prístavné mesto obchodu a dejín.

Kde Sohar nájdete

Ak sa do Soharu vyberiete z Maskatu, zaberie vám autobusovou dopravou cesta asi dve hodiny, za ktoré sa dostanete zo súčasného hlavného mesta do toho niekdajšieho. Pôvodné meno mesta znelo Majan a v perzskom jazyku sa odvodzovalo na vrak lode a pravnuka biblickej postavy Noea. Podobne ako Maskat, aj Sohar leží na pobreží Ománskeho zálivu a máte to z neho už relatívne blízko do susedných Spojených arabských emirátov. Je hlavným a súčasne aj najväčším mestom regiónu Al Batinah. Miestna oblasť patrí v rámci Ománu k tým úrodnejším a tak by vás nemalo prekvapovať, že všade navôkol uvidíte samé datle, mangá a citrusové plody.

Námorná moc Soharu a Sindibád

Hoci je Sindibád fiktívnou postavou, je možné, že jeho charakter inšpiroval muž alebo viacerí muži, ktorí skutočne žili. Napriek tomu, že o jeho existencii ale nemáme veľa dôkazov, viaceré miesta v Ázii si nárokujú na titul „Sindibádove rodisko„. A k takýmto miestam patrí aj ománsky Sohar. Je pravdou, že Sohar vždy bol jedným z najdôležitejších arabských prístavov a jeho prostredníctvom Omán udržiaval po celé stáročia obchodné styky s Čínou, Indiou a ďalšími krajinami.

K Soharu ako domovu Sindibáda sa pritom prikláňa ománska ústna verzia jeho príbehu, hoci v Tisíc a jednej noci sa ako miesto Sindibádovho pôvodu udáva Bagdad. Netreba však zabúdať na to, že v pôvodnej arabskej verzii Sindibád, rovnako ako Aladin či Alibaba, nefiguroval. Pre spestrenie príbehov ich tam doplnil až francúzsky orientalista Antoine Galland. Podľa iných názorov môže postava Sindibáda dokonca pochádzať aj z dnešného Pakistanu či Indie a získanie dôkazov o tom, že kedysi v Sohare skutočne žil, je prakticky nemožné.

Zaujímavosti Soharu

Prvoradá pozornosť každého správneho turistu v Sohare patrí miestnej pevnosti. Spolu so svojimi piatimi vežami boli základy pevnosti postavené na strategickom mieste na kopci pravdepodobne ešte v prvom storočí nášho letopočtu, hoci neskôr sa celá pevnosť častokrát podrobovala prestavbám. V jednej z veží funguje múzeum, ktoré vystavuje rozličné námornícke nástroje, stredoveké zbrane a tiež predstavuje históriu ománskeho obchodu s meďou. z ktorého získate aj príjemný pohľad na pláž a miestny trh ovocia, rýb a ďalších morských plodov.

Na skok zo Soharu

Sohar je medzi turistami známy aj pre svoje príťažlivé pláže obmývané tyrkysovou vodou a viaceré parky plné zelene. Miestni sa však s rodinami najradšej na piknik vydávajú na piknik do malebnej dedinky Wadi Heebi, ležiacej približne 60 kilometrov od Soharu. Ak jej volaniu neodoláte ani vy, zamierte po ceste aj k obci Al Ghudafary, kde riečny systém falaj napája tunajšie záhrady plné datlí a papájí.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *