Maskat, vstupná brána do Ománu

Mešita Sultan Qaboos

Hlavné mesto Ománu zaujme na prvý pohľad vďaka horám, na ktorých úpätí leží, priateľským ľuďom, ktorí tu žijú a všadeprítomnou atmosférou umenia a kultúry. Tomu všetkému robia spoločnosť príjemné pláže Ománskeho zálivu, historické pevnosti ale tiež moderné obchodné centrá. Maskat zosobňuje v sebe celý Ománsky sultanát a je tak ideálnou vstupnou bránou do tejto krajiny na Arabskom polostrove.

Pamiatky arabského klenotu

Mesto je častokrát prezývané ako „arabský klenot“ a túto prezývku mu okrem iného vyslúžilo aj to, ako v ňom harmonicky spolunažívajú starobylé dejiny s dnešným rýchlo sa meniacim svetom. Aj keď leží v púšti, popri cestách nájdete aj zeleň a v zimnom období nechýba záplava pestrofarebných kvetín. Maskat si navyše získava pozornosť turistov len pozvoľna a jeho atrakcie nie sú zďaleka tak preplnené, ako je tomu napríklad v Dubaji.

Mestská brána v Maskate, Omán

Najväčšie a najpôsobivejšie pamiatky mesta sa nachádzajú v starej časti (Old Muscat), bohatej na viaceré pevnosti, veže a mešity. Ohraničujú ju staré mestské brány na hore Outcrop a jej centrom je sultánsky palác Al Alam Palace, zdobený v odtieňoch zlatej a modrej farby. Nakoľko je osobným sídlom sultána, nie je prístupný verejnosti, možno sa ale ním pokochať aspoň zvonku. Stojí nad Maskatským zálivom, ktorý pekne vynikne aj v spoločnosti priľahlých pevností Mirani a Jalali, stojacich na tunajších útesoch. Vstup do nich je však väčšinou limitovaný na oficiálne návštevy najvyšších štátnych predstaviteľov z cudziny.

Mnoho zaujímavého sa o tradíciách a histórii Ománu dozviete v priestoroch múzea Bait al Zubair, disponujúceho pestrou zmesou ukážok ománskych šperkov, oblečenia a zbraní, vrátane dýky khanjar, ktorá je aj súčasťou štátnej vlajky Ománu. Pútavou je aj návšteva blízkej knižnice a mestského múzea, zachovávajúceho nejedno umelecké dielo a tiež viaceré staré mapy, ktoré ukazujú ako vyzeral sultanát kedysi.

Majestátna mešita Maskatu

Skutočne impozantnou je v Maskate aj mešita Sultan Qaboos Grand Mosque, ktorej rozloha je obrovská. Dosahuje približne 40 000 m2, je najväčšou mešitou v Ománe a jednou z najväčších na celom svete. Súčasťou komplexu je okrem miestností na modlenie aj knižnica, záhrada a priestranný dvor. Mešita pojme až 20 000 veriacich a k jej unikátom patria aj tunajšie perzské koberce, na ktorých pracovalo 600 tkáčov po 4 roky a tiež nádherný luster zo Swarovského krištáľov.

Veľká mešita v Maskate, Omán

Turisti, ktorí nie sú vyznávačmi islamu, môžu do priestorov tejto mešity vstúpiť od soboty do stredy od ôsmej do jedenástej ráno. Muži nemôžu mať pri návšteve oblečené krátke nohavice a ženy musia byť pri vstupe zahalené od hlavy po päty. Pred vstupom do priestorov na modlenie sa je potrebné vyzuť.

Štvrte Corniche a Muttrah

Žijúcou tepnou Maskatu, kde sa vždy niečo deje, je predovšetkým zóna Corniche s krásnou promenádou, ktorú osviežuje príjemný vánok prichádzajúci z Ománskeho zálivu. Promenádu obklopuje množstvo trhov a zakončená je v prístave Muttrah, kde kotvia viaceré pôsobivé jachty. Ak by ste si z cesty do Ománu radi odniesli aj nejaký netradičný suvenír, odporúčame vám vybrať sa k typicky arabskému trhu souk Muttrah.

Ten sa skladá z troch hlavných sekcií, v prvej sa predávajú ryby, v druhej zelenina a ovocie a v tretej všetko možné aj nemožné. Ak viete zjednávať, môžete sa navyše dohodnúť aj na výhodnej cene a najväčší zážitok z trhu budete mať, ak sa na naň vydáte podvečer, vtedy doslova hýri farbami, chuťami a arómami.  Vydajte sa aj popri pevnosti Muttrah a prídete do príjemného parku Riyam, obľúbeného ako miesto piknikov.

Moderná a plážová tvár Maskatu

Druhou časťou hlavného mesta Ománskeho sultanátu je popri Starom meste aj nové, nazývané aj Väčší Maskat (Greater Muscat). Toto narozdiel od historických pamiatok vyniká modernými stavbami, diaľnicami a prvotriednymi hotelmi. Medzi tým všetkým nájdete aj niekoľko parkov na odpočinok, mešít a múzeí.

Pláž v Maskate, Omán

Maskat leží pri mori a podľa môjho osobného názoru si vašu najväčšiu pozornosť zaslúži miestna pláž Shatti Al-Qurum. Pôsobí upokojujúcou atmosférou a jej vody sú čisté a príjemne osviežujúce. Keď horúce slnko večer trochu ustúpi, prichádzajú na pláž ľudia zahrať si volejbal, futbal alebo len tak relaxovať.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 4 Priemer: 3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *