Kadidlové stromy – prírodné bohatstvo Ománu

Kadidlové stromy, Boswellia sacra

Kadidlové stromy alebo kadidlovníky patria už po celé tisícročia k významným zdrojom ománskeho bohatstva. Hoci rastie aj v Jemene, Somálsku a niektorých ďalších krajinách, práve kadidlo pochádzajúce z ománskych stromov je považované za najkvalitnejšie na svete a zatiaľčo kedysi sa využívalo hlavne pre náboženské účely, dnes je často súčasťou parfémov a telových olejov.

Základné informácie o ománskych kadidlovníkoch

Latinské meno tohto stromu znie Boswellia sacra a v angličtine sa väčšinou nazýva frankincense alebo olibanum-tree. Vyskytuje sa v oblasti Wadis de Dhofar, v južnej časti Ománskeho sultanátu kde môže dorásť až do výšky štyroch metrov. Omán patrí k najzelenejším a najúrodnejším krajinám Arabského polostrova a jeho podnebie spolu s tunajšou pôdou vytvára veľmi dobré podmienky pre pestovanie kadidlovníkov.

Kadidlové stromy Boswellia

Môžu sa pestovať aj v suchších podmienkach a svojimi koreňmi zabraňujú možnej erózii pôdy v horách Dhofaru. Živica týchto stromov sa zbiera pravidelne na jar, kedy je spevnená do formy pripomínajúcej malé kamienky žltej alebo bielej farby. V jarných mesiacoch tiež prechádza územím na svojej ceste do Indie dažďový monzún Khareef, ktorý stromom prinesie potrebnú vlahu a vďaka nej tak živica môže dozrieť.

História a legendy o ománskom kadidle

Počas staroveku a stredoveku boli miesta pestovania kadidlovníkom tajomstvom a kým sa kadidlo z nich dostalo na ďaleké predajné trhy, jeho cena tým tiež stúpala, až kým sa nevyrovnala zlatu. Pôvodne sa ománske kadidlo prepravovalo po zemi na ťavích chrbtoch do dnešného Jemenu a odtiaľ do miest ako Petra, Alexandria alebo Gaza. Keď sa v ománskom meste Khor Rori vytvoril námorný prístav, väčšina surovín sa presunula na lode. Z tohto prístavu dnes ostali iba ruiny, zachovali sa však skladiská, kde sa kadidlo uskladňovalo predtým než vyrazilo na cestu do Indie či Egypta.

Kadidlovníky na púšti

Kadidlo tak bolo vzácnou a drahou surovinou, ktorú si mohli zakúpiť len tí lepšie postavení a bohatší členovia spoločnosti. Podľa názoru niektorých historikov mohlo aj kadidlo, ktorým bol obdarovaný pri svojom narodení Ježiš Kristus, pochádzať buď z dnešného Ománu alebo Afriky. Stalo sa súčasťou nielen Biblie, ale aj mnohých legiend a povestí. Vo svojich zápiskoch z ciest spomínajú ománske kadidlové stromy aj dvaja slávni cestovatelia, Marco Polo a Lawrence z Arábie.

Ománske kadidlo dnes

V súčasnosti je kadidlo považované v Ománe za dar od Allaha a tvrdí sa, že tí ľudia, na ktorých pozemkoch kadidlovníky rastú, sú požehnaní obzvlášť veľkou božou priazňou. Títo Ománčania si predávajú pestovanie kadidlovníkov spolu s príbehmi, ktoré ich obklopujú, z generácie na generáciu. Väčšina z nich pritom svoju úrodu predáva na trhoch v hlavnom meste regiónu Dhofar, Salalah. Odtiaľto sa následne ománske kadidlo dostáva do celého sveta.

Kadidlo

Jeho predaj v porovnaní s minulosťou už síce ustúpil, napriek tomu však kadidlá zacítite v Ománe takmer na každom kroku. Vyrábajú sa z nich kvalitné parfémy a telové oleje, ktoré si na miestnych trhoch rád zakúpi nejeden zahraničný turista, ktorému nie je ľúto siahnuť aj hlbšie do vrecka. Tieto parfémy spolu s esenciou z ruží, santalu a ľalií sa predávajú aj mimo Ománu, hlavne v naozaj luxusných obchodoch, ako je napríklad Harrods v Londýne.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnoťte článok
[Spolu: 24 Priemer: 2.5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *